Zalety i wady szklanej fasady budynku

Odpowiedz

Kod potwierdzający
Wprowadź kod dokładnie tak, jak jest wyświetlony na obrazku. Wielkość znaków nie ma znaczenia.
Emotikony
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode włączony
[Img] włączony
[URL] włączony
Emotikony włączone

Przegląd tematu
   

Jeśli chcesz załączyć plik, uzupełnij poniższe pola.

Maksymalny rozmiar załącznika: 256 KiB.

Rozwiń widok Przegląd tematu: Zalety i wady szklanej fasady budynku

Zalety i wady szklanej fasady budynku

autor: JakubZ » śr gru 14, 2022 7:01 pm

Jednym z najbardziej zauważalnych trendów w branży nieruchomości komercyjnych w Polsce jest wykorzystanie szkła do elewacji budynków. Polskie miasta, szczególnie te największe, mają obecnie głównie budynki ze szklanymi oknami fasadami. Szkło zdecydowanie wygląda elegancko, a wielu najemców korporacyjnych preferuje ładne, błyszczące budynki na powierzchnie biurowe. To kolejny powód, dla którego deweloperzy i architekci preferują szklane fasady, ponieważ mogą żądać od najemców wyższych czynszów za ich bardziej eleganckie i nowoczesne budynki.
Szkło zamiast ścian zapewnia mieszkańcom budynku niezakłócony widok, a ponieważ szkło można formować i wyginać w dowolne kształty, jest to korzystne dla architektów i deweloperów na wiele sposobów. Ma też wiele wad. Tutaj przyjrzymy się niektórym kluczowym cechom szkła jako elewacji budynków.
Zalety:
Dodaje to pięknu i rozmachu budynkowi. Ponieważ może być półprzezroczysty lub formowany w różnych kształtach, może zaoferować architektowi dużą elastyczność w zakresie zastosowania w budynku. Szkło może przepuszczać 75%-80% naturalnego światła w obu kierunkach, czego nie robi żaden inny substytut. Szkło może przepuszczać światło bez zmętnienia lub żółknięcia.
Szkło jest zwykle odporne na warunki atmosferyczne, więc z łatwością wytrzyma różne warunki pogodowe, takie jak deszcz, słońce i wiatr. Nie traci kształtu ani połysku w każdych warunkach pogodowych. Szkło nie rdzewieje, więc jest lepsze od żelaza i nie ulega wpływom otoczenia.
Wady:
Szklane elewacje powodują dużo odblasków, co jest główną wadą szkła.
Szkło pochłania ciepło. Oznacza to, że może pełnić rolę szklarni, a zatem nie nadaje się do krajów o gorącym klimacie. Większość szklanych konstrukcji nie jest odporna na trzęsienia ziemi i nie nadaje się do krajów, w których często występują trzęsienia ziemi. Aby zapewnić odporność domów na trzęsienia ziemi, bardzo kosztowna obróbka szkła może sprawić, że będzie ono odporne na trzęsienia ziemi, ale taki rodzaj szkła nie jest zbyt przystępny cenowo.

Szerokie zastosowanie szkła w budynkach może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych w stosunku do globalnych wysiłków na rzecz zrównoważonych i ekologicznych budynków. Ponieważ takie budynki zużywają dużo energii do ogrzewania i chłodzenia, większość ekspertów zgadza się, że budynki ze szklaną elewacją nie pasują do większości klimatów. Nieprzezroczyste ściany powodują mniejsze zużycie energii, ponieważ ciepło jest przekazywane na zewnątrz w bardzo wolnym tempie.

Na górę